Ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje mózgu

Pakiety
145778520cbdfd42209a9670e6360dba 696x491 80x80 - Ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje mózgu
Objawy w udarze mózgu
29 marca 2017
udar mozgu i co dalej 1668639 80x80 - Ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje mózgu
6 pojęć związanych z udarem, które musisz znać
4 kwietnia 2017

Najnowsze doniesienia naukowe potwierdzają, że ćwiczenia fizyczne u osób po przebytym udarze w znaczący sposób poprawiają funkcje mózgu. Korzyści u pacjentów w postaci poprawy funkcji poznawczych oraz ogólnej jakości życia zaobserwowano już po 12-tygodniowym programie ćwiczeń.

Wnioski z metaanalizy, w której uwzględniono 735 przypadków, przedstawiono w czasie Międzynarodowej Konferencji Udaru Mózgu w Houston 22 lutego 2017 roku.

Analizie poddano wpływ różnych rodzajów aktywności fizycznej na poprawę funkcji poznawczych u pacjentów po udarze mózgu.

Okazało się, że trening fizyczny znacząco wpływał na zmniejszenie deficytów poznawczych niezależnie od długości programu rehabilitacji: zarówno trening dłuższy niż 3 miesiące, jak i ten trwający od 1 do 3 miesięcy prowadziły do poprawy wyników. Wykazano także, że funkcje poznawcze mogą ulegać poprawie nawet wtedy, gdy ćwiczenia zostały wprowadzone w przewlekłej fazie choroby, czyli po trzech miesiącach od wystąpienia udaru mózgu.

Ćwiczenia fizyczne wpływały pozytywnie zarówno na podstawowe, jak i złożone funkcje poznawcze, takie jak uwaga, pamięć robocza czy funkcje wykonawcze.


Po porównaniu rodzajów aktywności fizycznej, w które angażowano pacjentów po udarze mózgu, okazało się, że najlepsze efekty w poprawie funkcji poznawczych osiągano łącząc aerobik z treningiem wzmacniającym siłę mięśni.


Zdaniem Laurena E. Oberlina z Uniwersytetu w Pittsburgu, autora metaanalizy, aktywność fizyczna jest wyjątkowo istotna dla pacjentów po udarze mózgu, a wnioski z badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne są dobrą strategią postępowania w celu odzyskiwania funkcji poznawczych.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------