Zielona energia

Objawy w udarze mózgu

Pakiety
shutterstock 554626489 80x80 - Objawy w udarze mózgu
Jak w minutę rozpoznać udar?
13 marca 2017
udar mozgu i co dalej 1668639 80x80 - Objawy w udarze mózgu
6 pojęć związanych z udarem, które musisz znać
4 kwietnia 2017

Szybkie rozpoznanie objawów udaru mózgu jest niezwykle istotne dla skuteczności dalszej interwencji medycznej. Według klasyfikacji przyjętej przez amerykańskie Narodowe Towarzystwo Udaru Mózgu (National Stroke Association), najistotniejszą cechą wszystkich objawów udaru mózgu jest ich nagłość.

Udar mózgu - objawy

  • Nagle występuje niedowład lub osłabienie mięśni twarzy, ręki lub nogi, zwłaszcza po jednej stronie ciała.
  • Nagle pojawiają się kłopoty z mówieniem lub rozumieniem, splątanie.
  • Nagłe są zaburzenia widzenia (jedno oko lub oboje oczu).
  • Nagle występują problemy z chodzeniem, zawroty głowy, utrata równowagi i koordynacji ruchowej.
  • Nagle, bez wyraźnej przyczyny, pojawia się silny ból głowy.
  • Udar mózgu u kobiety

    Objawy udaru mózgu u kobiety i mężczyzny są takie same, ale w nielicznych doniesieniach naukowych wskazuje się, że u kobiet nietypowym niepokojącym sygnałem udaru może być na przykład nagła czkawka pojawiająca się razem z bólem w klatce piersiowej.

    Statystycznie udar mózgu częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. W Polsce zapadalność na tę chorobę jest podobna jak w innych krajach europejskich (około 175/100 000 mężczyzn i 125/100 000 kobiet). Choć różnice w epidemiologii nie są bardzo duże, panuje przekonanie, że kobiety rzadko doznają udaru mózgu. Konsekwencją takiego podejścia jest lekceważenie niepokojących symptomów tej choroby przez same kobiety lub przypisywanie typowych objawów udaru mózgu innym schorzeniom sercowo-naczyniowym.

    Ważna szybka reakcja po udarze mózgu

    Trudności w rozpoznaniu objawów udaru powodują, że chorzy z opóźnieniem trafiają do szpitala, gdzie może zostać podjęte specjalistyczne leczenie. Nagłość objawów powinna skłaniać do szybkiej reakcji. Najwyższą skuteczność interwencji medycznych osiąga się w sytuacjach, gdy udar mózgu jest rozpoznany i zdiagnozowany w ciągu pierwszych trzech godzin od wystąpienia objawów.

    Nawet w razie wątpliwości, nie należy odwlekać decyzji o zgłoszeniu podejrzenia udaru bezpośrednio do pogotowia ratunkowego, bez konsultacji lekarza rodzinnego. Dyspozytor pogotowia jest odpowiednio przeszkolony, aby podczas rozmowy telefonicznej ocenić stany nagłe związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w tym podejrzeniem ostrego udaru mózgu.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------