Czas kwarantanny to trudny okres dla nas wszystkich. Czujemy niepokój, często złość, jesteśmy sfrustrowani i pełni obaw o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Warto więc zadbać o zdrowie psychiczne w pandemii.
Zdrowie psychiczne w pandemii
13 maja 2020 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmowała w swoim raporcie o konieczności podjęcia działań, zapobiegających pogorszeniu się i tak ogromnych problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie. Autorzy raportu zauważają, że w różnych państwach odnotowuje się wyższy niż zwykle poziom lęku i depresji.
Skutki pandemii związanej z koronawirusem i chorobą COVID-19 są już widoczne w stanie zdrowia psychicznego Polaków. Konieczność długotrwałego przebywania w domu i inne ograniczenia codziennych aktywności i zwyczajów, niepokój o zdrowie swoje i bliskich, silne poczucie niepewności, co będzie dalej to bardzo stresogenne czynniki. Niepokój seniorów wzmaga także samotność i poczucie izolacji, natomiast czynnikiem potęgującym stres u osób młodszych jest obawa przed utratą pracy czy długotrwałe obniżenie zarobków.
Jak radzić sobie ze stresem w czasie epidemii?
Zapraszamy do wysłuchania pani Katarzyny Gajdy – psycholog Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, która wskazuje, jak radzić sobie podczas kwarantanny. Porusza ona tematy związane z poczuciem bezpieczeństwa, wpływu negatywnym myśli na samopoczucie, a także wskazuje, jak w tym pełnym niepokoju czasie ważny jest relaks, odpoczynek i wsparcie bliskich.