Zielona energia

45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

Pakiety
teznia koncert 80x80 - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój
Koncert zespołu Falochron z okazji 45-lecia tężni solankowej!
17 października 2023
teznia wywiad na 45lecie 80x80 - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój
“Tężnia to magiczne miejsce…” – reportaż “Kuriera Warszawy”
23 października 2023

Tężnia solankowa w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój ma 45 lat! Ten wyjątkowy jubileusz został uhonorowany 19 października 2023 r. przez Zarząd Uzdrowiska, Pracowników, władze Gminy oraz zaproszonych Gości podczas specjalnej konferencji, w całości poświęconej czcigodnej jubilatce.

Druga najstarsza tężnia solankowa w Polsce

21 lipca 1978 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i przekazanie tężni do użytku – to tę datę przyjmuje się za rozpoczęcie działania solankowego inhalatorium. I mimo iż od tego czasu Konstancin-Jeziorna przeszedł niezwykłą przemianę, zyskując sławę jedynego na Mazowszu uzdrowiska, jego najcenniejszym darem natury pozostaje wciąż solanka, która zasila tężnię, a samo inhalatorium jest jego rozpoznawalną wizytówką i jednym z ważniejszych atutów.

To druga najstarsza tężnia w Polsce, a wciąż cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Konstancina i Warszawy oraz przede wszystkim wśród kuracjuszy. Co stanowi o jej wieloletnim sukcesie?

Nasza lecznicza solanka o wysokiej zawartości minerałów – ok. 7% – i jej bardzo dobry wpływ na zdrowie — podkreślał Maciej Markowski, Prezes Zarządu “Uzdrowiska Konstancin-Zdroj” SA. – Tradycja hydroterapii i balneoterapii wciąż stanowi podstawę funkcjonowania naszego uzdrowiska i wciąż – ku naszej wielkiej satysfakcji – jest niezwykle ceniona przez kuracjuszy. Ceniona, bo przynosząca efekty!

Inhalacje powietrzem z solanki to znana od wielu lat forma haloterapii, którą stosuje się w leczeniu różnego typu chorób. O korzyściach dla zdrowia, wynikających z inhalacji solankowych i pozostałych zabiegów, wykorzystujących surowce przyrodolecznicze, opowiadał ciekawie w czasie konferencji dr Zbigniew Binio, dyrektor ds. medycznych konstancińskiego uzdrowiska. Podkreślił też jej dobroczynny wpływ na rekonwalescentów pocovidowych. Ostatnie lata ugruntowały mieszkańców Konstancina i okolic w przekonaniu, jak cenny dar posiadają od 45 lat.

Tężnia: historia i nowoczesność

A jak to wszystko się zaczęło? Pan Andrzej Szczygielski, w ówczesnym czasie jeden z – jak to określił – pomocników budowniczych tężni, posiłkując się archiwalnymi fotografiami, opowiedział o początkach konstancińskiego inhalatorium. Jak Uzdrowisko Konstancin-Zdrój kontynuuje wizję twórców? Mirosław Derdziński, dyrektor ds. klienta biznesowego przedstawił zaproszonym gościom, jak w uzdrowiskowych kuracjach wykorzystuje się solankę: od zabiegów leczniczych, po wspomniane inhalacje w tężni, aż do kosmetycznych zabiegów pielęgnacyjnych w EVA Park Life & SPA, w którym odbywała się konferencja. Dziś goście tego obiektu mogą jeszcze bardziej doświadczyć dobroczynnych właściwości solanki, korzystając tu także z basenu solankowego ze stężeniem solanki ok. 2% oraz z jacuzzi z ok. 6% solanką.

Jakie korzyści daje solanka mieszkańcom Konstancina?

Rozwój miasta-uzdrowiska możliwy jest dzięki dobrej współpracy Spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój i władz miasta. Tym bardziej cieszyła obecność na jubileuszu przedstawicieli Rady Miasta i Burmistrza Konstancina-Jeziorny pana Kazimierza Jańczuka, który wystąpił przed zgromadzonymi gośćmi jako jeden z prelegentów. Odczytany został także list gratulacyjny od Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego. Konstancin-Jeziorna jest niezwykle elitarną miejscowością, od początku istnienia, o czym goście konferencji mogli dowiedzieć się z efektownego filmu, zaprezentowanego przez przedstawicieli miasta. Dlatego też i usługi Uzdrowiska Konstancin-Zdrój niezmiennie pozostają na najwyższym poziomie.

Nasza Spółka, jako właściciel ujęcia solanki, która wydobywana jest z głębokości ponad 1750 m, dba o to, by źródło leczniczej wody było stale eksploatowane, a tężnia sprawnie funkcjonowała. Jest to naszym obowiązkiem, ale i przywilejem, troszczyć się o nasze solankowe zasoby – podkreślał prezes Markowski. — To ważny atut nie tylko Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, ale i całego regionu.

Miłą niespodzianką dla obecnych gości uzdrowiska był krótki recital Andrzeja Rosiewicza, który z okazji jubileuszu przygotował specjalną “konstancińską sambę”. Całą konferencję poprowadził wspaniały aktor Olgierd Łukaszewicz. Snute przez niego opowieści o kulturalnym Konstancinie wypełniły salę – jak pisał Żeromski wspominając konstanciński spacer: “[…] szczęściem istnienia, rozkoszą życia, pięknością trwania […]”.

Jubileusz tężni: atrakcje dla gości i mieszkańców

W dniu konferencji dla wszystkich gości, kuracjuszy oraz mieszkańców Konstancina-Jeziorny wstęp do tężni był bezpłatny. Pogoda w ciągu dnia dopisała, dlatego nie brakowało chętnych do prozdrowotnych inhalacji solankowych. Spacerujący po jesiennym Parku Zdrojowym mogli również obejrzeć jubileuszową wystawę poświęconą tężni solankowej. Późnym popołudniem w tężni miał odbyć się koncert zespołu Falochron, jednak wtedy już październikowa aura nie była tak przychylna. Wyjątkowy występ artystów odbył się więc w gościnnych progach sąsiadującego z tężnią naszego obiektu – EVA Park Life & SPA. Nastrojowe wnętrze naszej restauracji były doskonałym tłem dla muzycznej uczty, którą zaserwował zespół Falochron.

Dziękujemy wszystkim za miłe słowa i obecność na wszystkich wydarzeniach związanych z obchodami 45-lecia tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.

45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin
45-lecie tężni solankowej w Uzdrowisku Konstancin

List gratulacyjny
od Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna

Burmistrz KJ - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

List gratulacyjny
od Marszałka Województwa Mazowieckiego

Marszalek - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

Organizator:

UKZ logo - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

Sponsor:

logo mentor - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

Sponsor:

logo reo - 45-lecie tężni solankowej. Wyjątkowy jubileusz w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------