Zielona energia

Atrakcje

Pakiety

Atrakcje Konstancina-Jeziorny i okolic



Willa Le Fleur (ul. Szpitalna 14)

Muzeum Villa la Fleur przyciąga wielbicieli sztuki z całego świata. W dwóch zabytkowych willach znajdziemy kilkaset dzieł malarstwa i rzeźby I połowy XX wieku. To jedyne muzeum w Polsce, gdzie prezentowane są dzieła twórców światowej rangi, takich jak: Tamara Łempicka, Amedeo Modigliani, Fernand Léger, Chaïm Soutine, Tsuguharu Foujita, Mojżesz Kisling czy Ossip Zadkine.

Dopełnieniem bogatych wnętrz ekspozycyjnych w stylu art déco jest rozległy park rzeźb.

Muzeum czynne w każdy czwartek, sobotę i niedzielę w godzinach 10:00-18:00. Zwiedzać można indywidualnie lub też skorzystać z cieszących się niezwykłą popularnością grupowych wycieczek z przewodnikiem.

Więcej informacji na stronie Villa la Fleur

Villa la Fleur 1 - Atrakcje
Villa la Fleur 2 - Atrakcje
StaraPapiernia - Atrakcje

Stara Papiernia

Centrum Handlowe Stara Papiernia początki swojej historii datuje na XVIII wiek. W 1760 roku na obecnych terenach centrum powstała pierwsza na Mazowszu papiernia. Zakład nosił nazwę Królewska Fabryka Papieru, a jednym z jej stałych klientów był król Stanisław August Poniatowski. Na papierze z tej fabryki zostały spisane m.in. dokumenty Sejmu Czteroletniego i Konstytucji Trzeciego Maja.

W latach 30. XIX wieku w zakładzie, który wówczas istniał wzniesiono nowych budynek oraz zmodernizowano system zaopatrzenia zakładu w wodę. Od rzeki Jeziorki odprowadzono kanał zasilający koło wodne. Kanał istnieje do dziś, a wzdłuż niego prowadzi malowniczo usytuowany, drewniany taras.

Po 1836 roku, kiedy kierownicze stanowisko objął fachowiec, z pochodzenia Francuz, Gabriel Planche postanowiono zbudować nowy budynek dla wyjątkowo nowoczesnej jak na tamte czasy maszyny papierniczej do produkcji papieru ciągłego. Zakupiono też tereny zielone wokół stawu górnego, należące do rodziny Potulickich. W 1838 roku zbudowano nowy budynek w kształcie litery „L”.

Hugonówka

Hugonówka przy Mostowej 15 jest aktualnie siedzibą Konstancińskiego Domu Kultury. Znajdujący się na pograniczu Skolimowa i Konstancina budynek był pierwszym w tych okolicach Zakładem Przyrodoleczniczym. Nazwa jej pochodzi od imienia fundatora, Hugona Seydla, a wybudowana została w 1902 roku. Budynek pensjonatu na wysokości pierwszego piętra miał dwa symetryczne tarasy skierowane na rzekę Jeziorkę. Na tej ostatniej urządzono przystań dla łodzi wiosłowych.

We wnętrzach Hugonówki mozna obejrzeć wystawę multimedialną “DZIEDZICTWO KULTUROWE I PRZYRODNICZE KONSTANCINA-JEZIORNY”. Wystawa prezentuje dzieje Konstancina-Jeziorny od czasów najdawniejszych po współczesne z uwzględnieniem powstałych tu u schyłku XIX w. letnisk – Skolimowa i Konstancina, wsi Jeziorna i funkcjonującej tam przez 250 lat fabryki papieru oraz terenow nadwiślańskich wchodzących w skład mikroregionu Urzecze. Na wystawie pokazane są archiwalne zdjęcia, stare pocztówki, unikalne mapy i dokumenty, artykuły i wycinki prasowe a także pamiątkowe przedmioty oraz stare monety. Można również obejrzeć krótkie filmy o Konstancinie, w tym jeden szczególny – z 1925 r., a za pomocą aplikacji multimedialnych zapoznać się z historią zabytkowych willi i rodów, które je niegdyś zamieszkiwały. Można także posłuchać głosu prof. Mariana Weissa, założyciela i długoletniego dyrektora centrum rehabilitacji w Konstancinie, największej tego typu placówki w powojennej Polsce. Osobna część wystawy poświęcona jest dziedzictwu przyrodniczemu Konstancina-Jeziorny, jego bogatej faunie i florze oraz istniejącym na tzm terenie obszarom chronionym i rezerwatom przyrody.

hugonowka - Atrakcje
UKZ atrakcje WystawaMultimedialna - Atrakcje
Wilanów Palace - Atrakcje

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. Kolejni właściciele z rodu Potockich, a następnie Branickich udostępniali nieprzerwanie wilanowskie zbiory. Sam Pałac powstał w drugiej połowie XVIII wieku, za czasów podbojów Króla Jana III Sobieskiego.

W Pałacu Wilanowskim możemy poznawać nie tylko dawną historię i sztukę, ale również rozległe ogrody utrzymane w stylu barokowym. Jest to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Królewskiego Wilanowa.

Ogród botaniczny w Powsinie

Warto również odwiedzić przepiękny ogród botaniczny w Powsinie niedaleko Konstancina. Ten niezwykły kompleks oczaruje Państwa wielością roślin i pięknymi widokami. Oprócz flory można również podziwiać kolekcję motyli. Na terenie ogrodu znajduje się także Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej, czyli Kriogeniczny Bank nasion, gdzie przechowywane są nasiona zagrożonych gatunków roślin.

ogrod botaniczny Powsin - Atrakcje
deby - Atrakcje

Katyńskie Dęby Pamięci

W 2010 roku, na odnowionej ulicy Sienkiewicza, posadzono 11 dębów poświęconych zamordowanym oficerom i policjantom pochodzącym z Konstancina i okolic. Postawiono również granitowy blok z tablicą upamiętniającą poległych. Od kilku lat sadzenie tzw. Dębów Pamięci odbywa się w całej Polsce w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.

Wieża ciśnień

Znaczna część Konstancina-Jeziornej została objęta nadzorem konserwatorskim już w latach 70-tych XX wieku. W następnych dziesięcioleciach rejestr zabytków uzupełniano o kolejne wpisy. Dziś chronionych obiektów w mieście jest kilkadziesiąt, ale niestety stan ten ulega ciągłym zmianom ze względu na pogłębiające się niszczenie wielu zabytków. Warto więc zobaczyć te, które stanowiły o klimacie dawnego uzdrowiska i letniska, zanim zostaną przebudowane lub znikną zupełnie. Wraz z projektem przyszłego letniska w Konstancinie zlecono opracowanie planów sieci wodociągowej. Prac tych podjął się Edward Lilpop, warszawski architekt specjalizujący się m. in. w budowach sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. Inwestycję finansowało Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, a późniejszym właścicielem został Zarząd Osady i Uzdrowiska Konstancin.

W trakcie budowy sieci u zbiegu ulicy Sienkiewicza z ulicą Żeromskiego wzniesiono stację wodociągów wraz z wieżą ciśnień. Lilpop nadał obiektowi zbudowanemu z nietynkowanej cegły wygląd nawiązujący do dawnych zamków. Dziś wieża jest nieczynna, ale pozostaje przykładem dawnego budownictwa komunalnego oraz stanowi jedną z atrakcji uzdrowiska nad Jeziorką.

wc - Atrakcje
KonstancinArchitektura - Atrakcje

Perły architektury

Rezydencje w Konstancinie budowane były na zlecenie finansistów i przemysłowców oraz ludzi świata kultury, posiadających duże zasoby finansowe. Dlatego też ich wille były zaprojektowane jako niepowtarzalne w swojej architekturze i funkcjonalności. Wpływ na to miała też aktualna moda. Najwięcej modernistycznych willi powstało na Królewskiej Górze, a zapotrzebowanie na ten kierunek w architekturze zbiegło się z możliwością nabywania działek budowlanych na tym terenie. Wykupione były już modne parcele w sąsiedniej osadzie Konstancin. Posiadłości, o których będzie mowa dalej, wpisane są do Krajowego lub Gminnego Rejestru Zabytków, a jest ich w Konstancinie 150, z czego samych willi około 100.

Spacerując ulicami Konstancina i z zainteresowaniem przyglądając się budynkom, trzeba pamiętać o losach ich mieszkańców – czasem fascynujących, czasem tragicznych. Warto też mieć na uwadze, że wille zmieniały swoje nazwy, gdy wprowadzali się do nich nowi mieszkańcy. Znani i nieznani bohaterowie tych miejsc wywierali wpływ na historię miasta, kraju, czasami nawet i Europy.

Amfiteatr w Parku Zdrojowym

Oddany do użytku w 2009 roku Amfiteatr był od tego czasu miejscem wielu wspaniałych koncertów i wydarzeń kulturalnych. Jego bryła oparta jest na planie koła o średnicy ponad 30 metrów. Widownia mieści 306 osób, jest też 14 stanowisk dla osób niepełnosprawnych poruszających się wózkami inwalidzkimi. W amfiteatrze odbywają się liczne koncerty i imprezy takie jak: Dni Konstancina, Letnie Spotkania Muzyczne i kino plenerowe.

park zdrojowy amfiteatr new - Atrakcje
ZamekCzersk - Atrakcje

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku (ok. 19 km od Uzdrowiska)

Osoby zainteresowane średniowieczną historią Polski zapraszamy do odwiedzenia XV-wiecznego zamku w Czersku. Wybudowana za czasów Bolesława Śmiałego warownia jest przykładem architektury gotyckiej, którą możecie Państwo poznać wraz z przewodnikiem lub samodzielnie. Co jakiś czas organizowane są tam również turnieje rycerskie i wydarzenia kulturalne.

Willa Świt

Willa Świt – dom Stefana Żeromskiego – Konstancin-Jeziorna w latach swojej świetności przyciągał do siebie wielu znakomitych i znanych ludzi, w tym ze świata artystycznego. Jedną z najwybitniejszych postaci jaka zawitała w progach podwarszawskiego uzdrowiska był Stefan Żeromski, którego dom mogliśmy zwiedzać w okresie wakacyjnym. To znana mieszkańcom Konstancina willa “Świt”.

UKZ atrakcje WillaSwit - Atrakcje

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------