Zielona energia

Archiwalne zdjęcia tężni solankowej – to już 40 lat!

Pakiety
pobyt w sanatorium 80x80 - Archiwalne zdjęcia tężni solankowej - to już 40 lat!
“Kiedy przyjadę do Uzdrowiska?” – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania
23 czerwca 2020
lato w uzdrowisku 80x80 - Archiwalne zdjęcia tężni solankowej - to już 40 lat!
Lato w Uzdrowisku: promocje na krótkie i długie pakiety pobytowe
22 lipca 2020

W tym roku mija 40 rocznica ukończenia II etapu budowy tężni solankowej. Z tej okazji zachęcamy Państwa do dzielenia się z nami wspomnieniami i archiwalnymi fotografiami związanymi z naszym konstancińskim inhalatorium.

Złoża leczniczej solanki odkryto w Konstancinie-Jeziornie w 1965 roku, a 12 lat później – w 1977 roku – rozpoczęto budowę tężni. W 1978 roku ukończono pierwszą część budowy: konstrukcję z drewna sosnowego zbudowali górale, a zbiórkę tarniny społecznie przeprowadzili mieszkańcy Konstancina. W 1980 zakończono dobudowę drugiej części tężni.

Tężnia jest ważną częścią Konstancina-Jeziorny, na stałe wpisaną już w uzdrowiskowy krajobraz. Drugie, po tężni w Ciechocinku, najstarsze inhalatorium w Polsce, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców, kuracjuszy i turystów, którzy – nawet zimą – korzystają z leczniczych właściwości solankowego aerozolu, tworzącego w Konstancinie-Jeziornie nadmorski klimat. Usytuowana w przepięknym Parku Zdrojowym jest także częstym tłem do pamiątkowych zdjęć.

Jeżeli także i Państwo macie w swoich archiwach zdjęcia konstancińskiej tężni solankowej, zachęcamy do podzielenia się nimi. Czekamy też na Wasze opowieści – może znacie interesujące historie związane z budową tężni? A może jakieś ważne wspomnienie wiąże się z pobytem na solankowym seansie…? Autorom najciekawszych archiwalnych zdjęć tężni przekażemy uzdrowiskowe pamiątki. Stwórzmy wspólnie historię naszego uzdrowiskowego bogactwa!

Na zdjęcia i wspomnienia czekamy pod adresem marketing@mailuzdrowiska.pl

budowa tezni w konstancinie - Archiwalne zdjęcia tężni solankowej - to już 40 lat!
budowa tezni w konstancinie 2 - Archiwalne zdjęcia tężni solankowej - to już 40 lat!
budowa tezni w konstancinie 3 - Archiwalne zdjęcia tężni solankowej - to już 40 lat!

Fotografie pochodzą ze zbiorów E. Biały i A. Szczygielskiego

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------