Bezpłatny pobyt w izolatorium dla pacjentów z COVID-19
Dwa obiekty sanatoryjne, przed pandemią wypełnione kuracjuszami, przebywającymi na turnusach rehabilitacyjnych i uzdrowiskowych, dziś pełnią funkcję izolatoriów. W obiektach tych Uzdrowisko Konstancin-Zdrój pod Warszawą zapewnia pacjentom z COVID-19 komfortowe pokoje z łazienkami, wyżywienie i opiekę wykwalifikowanego personelu, a cały pobyt w izolatorium finansuje NFZ.
Pobyt w izolatorium w Konstancinie-Jeziornie realizowany jest na podstawie skierowania, które może być wydane przez:
- lekarza szpitala lub
- lekarza zakładu leczniczego, w którym są udzielane stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne lub
- lekarza, który udziela świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej lub
- państwowego inspektora sanitarnego.
pobierz: SKIEROWANIE DO IZOLATORIUM
Kwarantanna poza domem bezpieczna dla pacjenta i jego najbliższych
Nawet łagodny przebieg choroby sprawia, że pacjenci z COVID-19 są osłabieni i często wymagają opieki, której ciężar podczas domowej izolacji spoczywa na rodzinie i najbliższych. To zaś powoduje ryzyko kolejnych zakażeń. Pobyt w izolatorium chroni bliskich pacjenta przed zakażeniem, a co za tym idzie, minimalizuje wzrost nowych infekcji. Izolatoria odciążają także szpitale – mogą zostać do nich skierowani również pacjenci z oddziałów szpitalnych.
W izolatorium pacjenci mają zapewnioną opiekę pielęgniarki, a także lekarza. Co istotne, w razie pogorszenia stanu zdrowia pacjenta, personel medyczny może podjąć decyzję o przeniesieniu pacjenta do szpitala zakaźnego lub szpitala z oddziałem zakaźnym. Taka opieka wzmacnia poczucie bezpieczeństwa pacjentów, niepokojących się o rozwój choroby.
Pacjent nie płaci za pobyt w izolatorium – refundacja NFZ
Pacjenci izolatoriów mają nie tylko zapewnioną profesjonalną opiekę, ale także komfortowe warunki pobytu z trzema posiłkami dziennie. Nasze Uzdrowisko dysponuje 80 miejscami, pacjenci mogą korzystać również z hotelowych udogodnień, takich jak telewizor czy wi-fi. Najczęściej kwaterowani są w osobnych pokojach (wyjątkiem mogą być np. pacjenci, którzy są dla siebie osobami bliskimi), co zapewnia im pełną prywatność, a osobom bezobjawowym czy o bardzo łagodnym przebiegu choroby – także np. możliwość pracy zdalnej. Pacjent nie może jednak opuszczać pokoju, całkowicie zakazane są także odwiedziny.
Długość pobytu ustala lekarz izolatorium i jest ona zależna od stanu zdrowia pacjenta – pobyty trwają najczęściej 10-14 dni.
Rehabilitacja – powikłania po COVID-19
Dla ozdrowieńców Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, jako jedna z niewielu prywatnych placówek, przygotowała program rehabilitacyjny, mający na celu zniwelowanie pochorobowych powikłań i ogólne wzmocnienie organizmu. Rehabilitacja osób po COVID-19 oparta jest nie tylko na specjalistycznych badaniach i indywidualnie dobranych zabiegach (w tym tlenoterapii, inhalacji), ale także wsparciu psychologa, które pomoże odzyskać równowagę psychiczną po pobycie w szpitalu czy obowiązkowej izolacji. Kompleks lasów sosnowych i złoża solanki tworzą wyjątkowy mikroklimat uzdrowiska, który ma prozdrowotne właściwości dla osób, które już przeszły chorobę COVID-19.
Pobyty te, z uwagi na zamknięcie sanatoriów, obecnie odbywają się w Szpitalu.