Historia powstania miasta uzdrowiska
Historia Konstancina, jako miejscowości uzdrowiskowej rozpoczyna się w 1897 roku, kiedy to spokrewniony z właścicielami Obór hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński podjęli się budowy podwarszawskiego letniska. W szybkim tempie dokonali parcelacji gruntów leśnych położonych na wysokiej skarpie pradoliny Wisły. Teren podzielono na duże działki o powierzchni 10 tys. łokci, czyli około 3300 m2. Podziały objęły teren ograniczony od zachodu ul. Graniczną (granica z sąsiednim majątkiem rodziny Prekerów), od północy rzeką Jeziorką, od południa linią przebiegającą pomiędzy dzisiejszymi ulicami Gąsiorowskiego i Piasta.
Wschodnia granica przebiegała skrajem lasu wzdłuż dzisiejszej ul. Sobieskiego, a na wysokości ul. Czereśniowej dochodziła do skarpy pradoliny Wisły i dalej wzdłuż skarpy do Jeziorki. Taki obszar zajmowała Konstancja - letnisko założone przez Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, później przemianowana na Konstancin. Równolegle przebiegała parcelacja sąsiedniego Skolimowa i Chylic, zaś parcelację Królewskiej Góry przeprowadzono w 1926 roku.
Historię Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. zapoczątkowało otwarcie Sanatorium Uzdrowiskowego „Warszawianka” w 1965 roku. W latach 90-tych po remoncie i rozbudowie Szpital „Warszawianka” przekształcił się w pensjonat, obecnie hotel „Konstancja”, a sąsiadujący obiekt dawnej restauracji Berentowicza mieści obecnie restaurację „Konstancja”. Kolejne Sanatorium „Przy Źródle” powstało w 1966 roku po zakończonych pracach nad odwiertem solanki. Szpital Rehabilitacyjny istnieje od 1962 roku, kiedy to powstał oddział neurologiczny. W roku 1996 z inicjatywy Fundacji Sue Ryder, powstał nowy pawilon szpitalny w miejscu zdekapitalizowanego, z lat 60-tych. Oddział kardiologiczny szpitala istnieje od 1975 roku. W roku 1977 P.P. „Uzdrowisko Konstancin” otrzymało po Medycznym Studium Zawodowym Fizjoterapii obiekt zwany „Białym Domem”. Równolegle powstała tężnia solankowa, której budowę rozpoczęto 1974, a ukończono w roku 1979. W 1982 roku P.P. „Uzdrowisko Konstancin” utworzyło Szpital Uzdrowiskowy „Fraszka”. Szpital Uzdrowiskowy „Marysieńka”, dawniej willa rodziny Choromańskich, przez wiele lat mieściła piękną, stylową kawiarnie.
Uzdrowisko Konstancin-Zdrój dziś
Uzdrowisko Konstancin to unikalne miejsce. Jesteśmy jedynym na Mazowszu miastem-uzdrowiskiem. Doskonała lokalizacja i wyjątkowe walory krajobrazowe stanowią bardzo dobre uzupełnienie naszej oferty. Własne ujęcie solanki i zlokalizowana na terenie tężnia, to jedne z wielu wyróżników miejsca.
Główna działalność Uzdrowiska Konstancin-Zdrój S.A. skierowana jest przede wszystkim na rehabilitację leczniczą, którą prowadzimy w naszym sztandarowym obiekcie - Szpitalu Rehabilitacyjnym. W latach 2006-2007 nasza Spółka, kontynuując kilkudziesięcioletnie tradycje leczenia chorób serca i schorzeń neurologicznych w Konstancinie, poddała Szpital kapitalnemu remontowi, czyniąc z niego nowoczesny ośrodek leczniczy, doskonale wyposażony, zatrudniający wyspecjalizowany personel. Dziś świadczymy tu kompleksowe usługi w zakresie:
- rehabilitacji narządu ruchu,
- rehabilitacji neurologicznej,
- rehabilitacji kardiologicznej,
- organizacji pobytów rehabilitacyjnych.
Poza ofertą usług rehabilitacyjnych realizowanych przez Szpital Rehabilitacyjny oraz Centrum Terapii Narządu Ruchu Biały Dom, nasze Uzdrowisko zapewnia bogate zaplecze hotelowo – restauracyjne w Hotelu Konstancja oraz w ekskluzywnym obiekcie EVA Park Life&SPA.
EVA Park Life & SPA, obiekt, który oddaliśmy do dyspozycji Gościom w styczniu 2016 roku, uzupełnia naszą ofertę o najwyższej jakości usługi SPA i odnowy biologicznej. Znajdują się tu doskonale wyposażone, nowoczesne apartamenty i pokoje, świetnie zorganizowane sale konferencyjne, a także basen solankowy oraz ceniona przez smakoszy Restauracja.
Przepiękny Park Zdrojowy, tężnia – naturalne inhalatorium, uzupełniająca się wzajemnie oferta rehabilitacyjna i rekreacyjna oraz atuty Konstancina-Jeziorny decydują o popularności naszego Uzdrowiska, zarówno wśród kuracjuszy, gości indywidualnych jaki tych, którzy wybierają poszczególne obiekty z myślą o spotkaniach biznesowych.