Zielona energia

Oświadczenie w sprawie wstrzymania działalności Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży

Pakiety
depresja u mlodziezy
Od 1 lipca działa Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
10 sierpnia 2022
oddzial psychiatryczny 80x80 - Oświadczenie w sprawie wstrzymania działalności Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży
Informacja dla Pacjentów stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego
2 września 2022
oswiadczenie zarzadu - Oświadczenie w sprawie wstrzymania działalności Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży

Oświadczenie Zarządu „Uzdrowiska Konstancin-Zdrój” SA w sprawie wstrzymania działalności stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży

Konstancin-Jeziorna, 31 sierpnia 2022 r.

Z ogromną przykrością informujemy, że od dnia 1 września do końca bieżącego roku jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność Izby Przyjęć oraz stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży, działających w ramach „Uzdrowiska Konstancin-Zdrój” SA.
Decyzja o wstrzymaniu Oddziału stacjonarnego, którą musieliśmy podjąć w ostatnich dniach sierpnia, spowodowana jest wyłącznie brakiem lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej. Jesteśmy w stałym kontakcie z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, z którym ściśle współpracujemy, aby jak najszybciej przywrócić dotychczasowy poziom działalności Oddziału.

Zdajemy sobie sprawę, że niniejsza informacja jest dla naszych Pacjentów i ich Rodzin wyjątkowo trudna, a w wielu wypadkach dramatyczna, ale decyzja o okresowym wstrzymaniu działalności Oddziału wynika z przyczyn od nas niezależnych.

Jednocześnie pragniemy zapewnić, że nasz Oddział Dzienny oraz Zespół Szkół Specjalnych w ramach I i II stopnia referencyjności Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Jeziornie funkcjonuje nadal w sposób niezakłócony, a młodzi Pacjenci są pod opieką psychologów, psychoterapeutów i zespołu pielęgniarskiego oraz mają zapewnioną opiekę pedagogiczną i naukę w szkole przyszpitalnej w zakresie obowiązującego programu szkolnego.

Chcemy wyraźnie podkreślić, że nasze dotychczasowe działania zawsze były skierowane na rozwój działalności w obszarze psychiatrii dziecięcej, w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie na tego typu placówki w Polsce. Przez 4 lata prowadzenia działalności skierowanej do młodych Pacjentów, zainwestowaliśmy ok. 3 mln zł w organizację i infrastrukturę Oddziału, czyniąc z niego jeden z kluczowych filarów strategii rozwoju naszej Spółki. Zaledwie na początku lipca br. z satysfakcją informowaliśmy o rozszerzeniu działalności o nową jednostkę medyczną – Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. W lipcu i sierpniu br. prowadziliśmy bezpłatne turnusy psychoedukacyjne dla młodzieży oraz ich rodziców, na jesieni odbywać się będą bezpłatne warsztaty dla rodziców, dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Naszą intencją jest dobro naszych młodych Pacjentów i dlatego od wielu miesięcy poszukujemy specjalistów psychiatrii dziecięcej, wykorzystując wszystkie dostępne kanały. Nawet w ostatnich dniach, kiedy sytuacja Oddziału wydawała się być przesądzona, nie zaprzestaliśmy intensywnych wysiłków rekrutacyjnych. Mimo dobrze wycenionego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, „Uzdrowisko Konstancin-Zdrój” SA nie jest jednak w stanie rozwiązać problemu dostępności kadry medycznej. Oddział wymaga zespołu lekarskiego, który nie tylko zapewni realizację warunków kontraktu z NFZ, ale przede wszystkim zagwarantuje odpowiedni poziom opieki i bezpieczeństwo Pacjentom, których liczba w ostatnich miesiącach, a nawet latach często przewyższała liczbę dostępnych w placówce miejsc.

Chcemy dobitnie zaznaczyć, że wstrzymanie działalności jest planowane tylko do czasu uzupełnienia zespołu lekarskiego. Jesteśmy w pełni gotowi do wznowienia pracy Oddziału, utrzymując dotychczasowy skład personelu oraz niezbędną infrastrukturę do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego pobytu leczniczego w naszym ośrodku.

Przez ostatnie 4 lata nasz Oddział w Szpitalu Rehabilitacyjnym był miejscem, w którym młodzi ludzie, zmagający się z różnorodnymi problemami natury psychicznej, powracali do zdrowia i codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Jednocześnie, działając jako szpitalny oddział ratunkowy, stanowiliśmy punkt pierwszego i docelowego wsparcia pacjentów w nagłych wypadkach, jak chociażby próby samobójcze. Nasz Oddział Psychiatryczny wyróżniał się bardzo dobrymi wynikami terapeutycznymi wskutek zastosowanego kompleksowego programu leczenia i terapii, indywidualnego podejścia do każdego Pacjenta oraz komfortowych warunków hospitalizacji. Wyrażamy nadzieję i przekonanie, że dalej będzie służył fachową pomocą naszym Pacjentom.

Na koniec pragniemy zwrócić się do naszych młodych Pacjentów i ich Rodzin. Zdajemy sobie sprawę, z jak niezwykle trudną sytuacją przychodzi Wam się mierzyć. Jest nam niezmiernie przykro, gwarantujemy jednak, że dokładamy wszelkich starań, by jak najszybciej przywrócić działalność Oddziału i zapewnić Wam pomoc, jakiej potrzebujecie.

Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Sue Ryder 1 w Konstancinie-Jeziornie rozpoczął swoją działalność w sierpniu 2018 r. Oddział dedykowany został osobom w wieku 15-18 lat, wymagającym profesjonalnej opieki psychiatrycznej – w tym diagnostyki, leczenia oraz rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, a także działań edukacyjno- konsultacyjnych dla rodzin.

Pacjenci Oddziału zostali objęci profesjonalną opieką lekarzy psychiatrów specjalizujących się w chorobach dzieci i młodzieży, psychoterapeutów oraz psychologów. W trakcie pobytu pacjenta przeprowadzona jest diagnoza oraz stworzony indywidualny program terapeutyczny. Młodzi pacjenci podczas hospitalizacji mają także możliwość realizowania programu szkolnego, dzięki czemu po opuszczeniu szpitala mogą powrócić do szkoły bez straty semestru lub roku szkolnego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------