Wiedza na temat cukrzycy, jej profilaktyki, a także możliwych powikłań nadal nie jest duża. Jak wynika z raportu opublikowanego 22 czerwca 2017 roku przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą, co 10. Polak nigdy nie sprawdził stężenia glukozy we krwi, a tylko 30 proc. ankietowanych deklaruje, że wykonało to badanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Świadomość konsekwencji wynikających z cukrzycy także nie jest wystarczająca. Zdecydowana większość ankietowanych ma wiedzę na temat takich powikłań cukrzycy jak pogorszenie wzroku czy stopa cukrzycowa, ale zaledwie 15 proc. kojarzy cukrzycę z zawałem serca i tylko 11 proc. z udarem mózgu.
Cukrzyca – powikłania
Zdaniem prof. Edward Franka z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, skoro liczba chorych na cukrzycę rośnie, to jednym z kluczowych wyzwań jest szybkie diagnozowanie i leczenie tej choroby, aby zapobiegać powikłaniom, zwłaszcza sercowo-naczyniowym. Statystycznie wśród najczęściej występujących powikłań sercowo-naczyniowych cukrzycy znajdują się: nadciśnienie tętnicze (73,8 proc.), choroba niedokrwienna serca (32,8 proc.) oraz zawał mięśnia sercowego (25,5 proc.). Jak podaje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, ok. 5 proc. chorych na cukrzycę typu 2 doznaje udaru mózgu.
Cukrzyca – profilaktyka
Niezdrowe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej sprawiają, że na cukrzycę typu 2 coraz częściej zapadają młode osoby. Skala problemu jest tak duża, że cukrzyca jako pierwsza choroba niezakaźna, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za epidemię XXI wieku. Jednak można jej zapobiegać. Skuteczne są zdrowa dieta i zwiększenie aktywności fizycznej, prowadzące do redukcji nadwagi lub utrzymania właściwej masy ciała. Ważne jest także wykonywanie badań przesiewowych: glikemii (stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej) i doustnego testu tolerancji glukozy.
Źródło: Raport „Społeczny obraz cukrzycy”, PAP