Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?

Pakiety
jak prawidłowo oddychać 80x80 - Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?
Ćwiczenia oddechowe, czyli jak zadbać o płuca
17 kwietnia 2020
eva park w konstancinie 80x80 - Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?
Od 4 maja zapraszamy na pobyt w EVA Park Life & SPA
30 kwietnia 2020
solanka - Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?

Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?

Na początku warto wyjaśnić, co to znaczy skóra atopowa. Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą z nawracającymi zaostrzeniami, charakteryzującą się występowaniem zmian skórnych z uporczywym świądem, w wielu przypadkach towarzyszącą astmie oskrzelowej lub alergicznemu zapaleniu błony śluzowej nosa czy spojówek. Intensywny świąd przy wysokiej wrażliwości skóry oraz współistniejący stan zapalny są przyczynami drapania, a to dodatkowo zaostrza nasilenie objawów. Pojawia się również łuszczenie naskórka, zaczerwienienie i pogrubienie skóry, zwiększa się ryzyko rozwoju zakażenia i powstania blizn. Schorzenie jest wynikiem złożonych zależności pomiędzy czynnikami genetycznymi, środowiskowymi i immunologicznymi, z współistniejącym defektem bariery skórnej.

Atopowe zapalenie skóry występuje u 1-3 proc. dorosłych (u dzieci nawet 10-krotnie częściej niż w grupie dorosłych). 10-40 proc. pacjentów zmaga się z chorobą przez całe życie. U osób w wieku dojrzałym AZS ma najczęściej charakter ognisk wyprysku przewlekłego, zlokalizowanych w zgięciach stawowych; występują także zmiany na twarzy, szyi, rękach, stopach. U części chorych zmiany ograniczone są tylko do skóry rąk, o większym nasileniu w okresie zimowym. Zdaniem dermatologów, AZS u osób dorosłych to najcięższe postaci tej choroby, z dominującym silnym świądem, który zaburza sen oraz dużą suchością i bolesnością skóry. Często towarzyszy temu jeszcze alergia kontaktowa.

AZS wywiera negatywny wpływ na jakość życia: ma dokuczliwe objawy oraz wiąże się z licznymi obciążeniami wynikającymi ze stosowania terapii, które nie dają szans na całkowite wyleczenie, a jedynie łagodzą występujące dolegliwości. Ze względu na widoczną egzemę, chorzy czują się stygmatyzowani, mają obniżoną samoocenę i pogarsza się ich zdrowie psychiczne.

Obecnie przyjmuje się, że atopowe zapalenie skóry to choroba całego organizmu.

Wieloaspektowość AZS wymaga kompleksowego podejścia zarówno do jej leczenia, jak i do samego pacjenta. Jednocześnie terapia atopowego zapalenia skóry powinna nie tylko skutecznie eliminować kliniczne objawy choroby, zapobiegać zaostrzeniom i powikłaniom, ale również poprawiać jakość życia chorych.

Rola balneoterapii


Obok farmakoterapii, w AZS znajdują zastosowanie metody lecznictwa uzdrowiskowego, w tym kąpiele solankowe. Balneoterapia jest jednym z najstarszych sposobów leczenia chorób skóry. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój bazuje na pobieranych bezpośrednio ze źródła, leczniczych wodach mineralnych.

Główną właściwością kąpieli solankowej jest mechaniczne usuwanie łuszczącego się naskórka, działanie odkażające i redukujące. Kąpiele normalizują proliferację naskórka i przyspieszają jego regenerację, działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Skóra po zabiegach kąpielowych jest lepiej napięta i bardziej gładka, poprawia się jej elastyczność, a zmniejsza odczynowość. Po zabiegu nie zmywamy ciała pod prysznicem, pozwalamy na przeschnięcie skóry. Pozostałość solanki na skórze można bardzo delikatnie osuszyć ręcznikiem (nie wolno pocierać) i zastosować sprawdzony preparat pielęgnacyjny zapewniający odpowiednie nawilżenie skóry i przywrócenie jej płaszcza ochronnego, np. emolientu.

Ogólne wyciszenie i uspokojenieNależy pamiętać, że AZS zaostrza się w okresach wzmożonego stresu, przemęczenia, niedoboru snu. Działania mające na celu zmniejszenie odczucia stresu wydają się wspomagać terapię AZS i łagodzić nasilenie objawów. Dlatego pobyt w uzdrowisku ma swoje dodatkowe zalety: chory odrywa się od codziennych obowiązków zawodowych i domowych, zmienia środowisko, wycisza się, może szybciej odreagować stres, co zwiększa efektywność terapii.

Z powodu atopowego zapalenia skóry nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. W uzdrowisku, oprócz spacerów, można skorzystać z różnych form kinezyterapii, która nie tylko poprawia ogólną sprawność, ale także dobrze wpływa na samopoczucie.

Solanka konstancińska – 10 l

Woda lecznicza mineralna, swoista, 7,5% chlorkowo-sodowa (solanka), żelazista, jodkowa, hipotermalna z otworu Warszawa IG o głębokości 1750 m, zlokalizowanego na obszarze górniczym Konstancin-Jeziorna. Właściwości lecznicze potwierdzone Świadectwem PZH nr HU-1/-WL-1/2008.

solanka konstancinska - Czy przy skórze atopowej można stosować kąpiele solankowe?

Artykuł pochodzi z Magazynu Uzdrowisk Polskich “Nasze Zdroje” (Nr 1/2020)

Wszystkie numery dostępne są na naszych stronach – zachęcamy do lektury!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------