Zielona energia

Ćwiczenia oddechowe, czyli jak zadbać o płuca

Pakiety
BONY 80x80 - Ćwiczenia oddechowe, czyli jak zadbać o płuca
Kup BON o wartości 500 zł w cenie 450 zł!
16 kwietnia 2020
solanka 80x80 - Ćwiczenia oddechowe, czyli jak zadbać o płuca
Atopowe zapalenie skóry: czy można stosować kąpiele solankowe?
30 kwietnia 2020

Choroba COVID-19, wywołana przez koronawirusa, atakuje przede wszystkim układ oddechowy, powodując duszności, utrudnione oddychanie, a w ciężkich przypadkach, zagrażających życiu – zapalenie płuc z zespołem ostrej niewydolności oddechowej. Specjaliści twierdzą, że im lepiej funkcjonują płuca, tym większa szansa na łagodny przebieg choroby. Warto więc regularnie wykonywać ćwiczenia oddechowe, przygotowując nasze płuca do walki z efektem groźnego zakażenia.

Jaki wpływ na organizm mają ćwiczenia oddechowe?

Kondycję naszych płuc sprawdzić można podczas badania. Spirometria to badanie objętości i pojemności płuc, które wykrywając patologię układu oddechowego. A dlaczego wdychanie i wydychanie powietrza ma takie znaczenie?

Prawidłowy, spokojny oddech sprawia, że pobieramy znacznie więcej powietrza, usprawnia pracę układu limfatycznego, wzmacnia odporność. Pozwala także pozbyć się zbędnych dla organizmu substancji i toksyn, które usuwamy podczas wydechu. Długi, prawidłowy oddech wspiera także mózg oraz poprawia metabolizm, opóźniając procesy starzenia, a nawet pomagając w odchudzaniu.

Właściwe oddychanie pomaga także opanować stres, który w obecnej sytuacji dotyka nas wszystkich. Tu warto pamiętać, że podczas choroby, która powoduje duszność, nerwy mogą dodatkowo utrudniać „złapanie powietrza”: oddychając szybko i płytko zmniejszamy pobór tlenu. Prawidłowy oddech uspokaja i wycisza, a nawet – mimo trudnej sytuacji – pozwala się zrelaksować.

Jak zatem prawidłowo oddychać? To nie jest trudne! Wystarczy opanować kilka ćwiczeń oddechowych.

Prawidłowy oddech – co warto wiedzieć?

  • w ciągu minuty człowiek wdycha i wydycha 6 litrów powietrza
  • zdrowy człowiek wykonuje 12-17 oddechów na minutę
  • wydech jest nieznacznie dłuższy od wdechu
  • tor piersiowo-brzuszny (całościowy) jest optymalny dla prawidłowej pracy układu oddechowego
  • u przeciętnego mężczyzny pojemność płuc waha się pomiędzy 4,5-5 litrów, a u kobiety około 3,2 litra
  • uprawianie sportu znacząco wpływa na zwiększenie pojemności płuc

Ćwiczenia oddechowe – przykłady

Prawidłowy oddech, tzw. oddech przeponowy, pozwala organizmowi pobrać aż do 10 razy więcej tlenu niż przy oddechu płytkim, który wykonywany jest klatką piersiową przy jednoczesnym unoszeniu ramion i łopatek. Oddech przeponowy natomiast to jednoczesne napięcie przepony i rozluźnienie powłok brzusznych z uniesieniem żeber i wyprostowaniem kręgosłupa. Powiększenie klatki piersiowej i wydłużenie przepony poprzez jej napięcie pomogą nam osiągnąć regularne ćwiczenia oddechowe.

Ćwiczenia oddechowe uczą prawidłowego wzorca oddechowego, zwiększają pojemność oddechową płuc, ruchomość klatki piersiowej i wzmacniają mięśnie oddechowe – mówi fizjoterapeutka Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.

Już po 2-3 tygodniach regularnego treningu oddechu zauważymy, że możemy nabrać dużo więcej powietrza do płuc, a co za tym idzie – dużo lepiej dotlenić krew, a za nią wszystkie komórki naszego organizmu.

Zachęcamy, by wraz z naszą ekspertką rozpocząć ćwiczenia oddechowe, które pomogą nam zawczasu zadbać o płuca.

Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji

Ćwiczenia oddechowe to jeden z elementów, wspomagających rehabilitację, która często oparta jest – obok zabiegów leczniczych – na poprawie ogólnej kondycji organizmu. Wysiłek fizyczny pozytywnie wpływa bowiem na pracę serca i układu krążenia, pomaga pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa i uniknąć złych wzorców ruchowych, przyczyniających się do wzmożenia problemów ze zdrowiem. Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem to podstawa w walce z dysfunkcjami narządu ruchu.

Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji pomagają zwiększyć pojemność płyt, a tym samym wolniej słabnąć podczas wysiłku fizycznego. Im więcej bowiem tlenu wdychamy, tym więcej mamy energii.

Zalety rehabilitacji opartej na aktywności fizycznej są obopólne. Ćwiczenia oddechowe przyczyniają się do lepszej kondycji fizycznej, a trening aerobowy lub dynamiczny pomaga poprawić kondycję układu oddechowego, poprawiając jej wydolność.

Na poprawę kondycji układu oddechowego wpływ mają także zabiegi lecznicze, przeprowadzane w czasie turnusów rehabilitacyjnych. Tlenoterapia czy inhalacje oddechowe w tężni solankowej mają na celu zniwelowanie pochorobowych powikłań, z którymi mierzą się teraz ozdrowieńcy po COVID-19. Dla nich Uzdrowisko Konstancin-Zdrój przygotowało program rehabilitacyjny, mający na celu eliminację pochorobowych powikłań. Rehabilitacja po COVID-19 jest niezwykle istotnym elementem leczenia, pomagającym w powrocie do  pełnej formy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------