Pobyty Sanatoryjne i Uzdrowiskowe
refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia
Zasady przyjęcia na sanatoryjne leczenie lub uzdrowiskową rehabilitację
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój mogą Państwo skorzystać z:
- sanatoryjnego leczenia uzdrowiskowego dla dorosłych - pobyt trwa 21-dni, w ramach urlopu, kuracjusz ponosi częściowe koszty zakwaterowania i wyżywienia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego,
- uzdrowiskowej rehabilitacji dla dorosłych w szpitalu uzdrowiskowym – pobyt trwa 28 dni, jest bezpłatny i w ramach zwolnienia lekarskiego.
Ile trwa pobyt?
Pobyty w warunkach stacjonarnych rozpoczynają się o godzinie 14-tej pierwszego dnia i kończą o godzinie 12-tej ostatniego dnia. Pobyt trwa od 21 do 28 dni w zależności od rodzaju skierowania.
Skierowanie do uzdrowiska
Skierowanie do uzdrowiska może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
Materiały do pobrania:
- Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową
- Rozporządzeniem Ministra Zdrowia o dopłatach sanatoryjnych
Następnie skierowanie należy wysłać do odpowiedniego ze względu na adres zamieszkania oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Tam lekarz specjalista z zakresu balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej dokonuje oceny skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego i określa rodzaj leczenia (szpital, sanatorium, rehabilitacja szpitalna czy sanatoryjna).
Potwierdzone przez NFZ skierowanie, zawierające adres uzdrowiska, w którym ma się odbyć turnus, oraz datę rozpoczęcia i zakończenia turnusu, powinno być przesłane pocztą nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
Dodatkowe informacje
- Uzdrowisko nie prowadzi wcześniejszej rezerwacji pokoi. Są one przydzielane każdemu kuracjuszowi po przyjeździe do wyznaczonego obiektu. Ponadto dla małżeństw jest możliwość udostępnienia pokoi 2-osobowych, jednakże warunkiem jest dostępność tychże pokoi w danym obiekcie.
- W trakcie turnusu istnieje możliwość wykupienia dodatkowych zabiegów (na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego bądź fizjoterapeuty) i usług rekreacyjnych świadczonych przez uzdrowisko.
Co należy zebrać ze sobą na turnus sanatoryjny/uzdrowiskowy?
Wyjeżdżając na rehabilitację należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
- potwierdzone przez oddział NFZ skierowanie na leczenie,
- dowód tożsamości,
- aktualny dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
- wyniki badań diagnostycznych, konsultacji specjalistycznych oraz kart informacyjnych z leczenia szpitalnego, które mogą mieć związek z pobytem w uzdrowisku,
- pieniądze - skierowanie z NFZ gwarantuje pokrycie tylko części kosztów, część samodzielnie pokrywa kuracjusz. Opłata uzależniona jest od stawki za 1 dzień pobytu (zróżnicowanej w zależności od standardu), mnożonej przez ilość dni trwania całego turnusu.
- leki, które są stale przyjmowane przez kuracjusza,
- strój sportowy niezbędny podczas zabiegów i ćwiczeń,
- wygodne obuwie sportowe,
- strój kąpielowy,
- ręcznik (istnieje możliwość odpłatnego wypożyczenia na miejscu).
ul. Sue Ryder 1
05-510 Konstancin-Jeziorna
Sekretariat medyczny:
tel. 667 760 056
Izba przyjęć:
tel. 22 484 28 63 lub 64
izbaprzyjec@uzdrowisko-konstancin.pl