Ryszard Szurkowski, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii polskiego kolarstwa szosowego, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista mistrzostw świata, ale i najbardziej znany ze swoich dokonań podczas Wyścigu Pokoju, dzisiaj pokonuje jeden z ważniejszych wyścigów w swoim życiu. A mianowicie walczy o powrót do zdrowia sprawności fizycznej po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku uległ poważnemu wypadkowi. Sparaliżowany sportowiec bardzo szybko trafił pod odpowiednią opiekę medyczną, a obecnie przebywa w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, gdzie pod okiem profesjonalnego zespołu terapeutycznego wraca do zdrowia.
To była 102. edycja wyścigu jednodniowego Rund um Köln, w którym wzięło udział 4500 kolarzy. Zawodowcy mający do pokonania ponad 200 km, amatorzy ścigający się na trasie 126 km i weterani podzieleni na kilka kategorii wiekowych. Ryszard Szurkowski wziął wtedy udział w grupie wiekowej 60+. Ścigał się na dokładnie tej trasie wielokrotnie i świetnie ją znał.
Jak wspomina sam Ryszard Szurkowski: – Szeroka ulica i niesamowite tempo. Około 40 km/godz. Zbliżaliśmy się do wysepki. Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Zahaczyli o siebie kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Nie miałem szans ich ominąć. Przeleciałem nad kierownicą, uderzając twarzą w asfalt. Najpierw wpadło na mnie dwóch kolarzy, a potem kilkunastu, a może i kilkudziesięciu.
Pierwsza diagnoza – uszkodzenie kręgów C4-C5 i rdzenia kręgowego na tym poziomie. Następnie liczne operacje kręgosłupa, oraz rekonstrukcji twarzy. Ostatecznie rozpoznanie jak wyrok – porażenie czterokończynowe i początki żmudnej rehabilitacji – najpierw jeszcze w Niemczech, następnie w jednym z ośrodków w Polsce w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Rehabilitacja ta okazała się jednak niewystarczająca. Chęć powrotu do sprawności i maksymalnej samodzielności zadecydowała ostatecznie o podjęciu rehabilitacji w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój. Z jednej strony profesjonalna opieka fizjoterapeutów i lekarzy, specjalizujących się w tego typu urazach, z drugiej strony komfortowa bliskość szpitala od Warszawy. Nie bez znaczenia jest tu również uzdrowiskowy charakter tego szpitala, jedynego takiego miejsca na Mazowszu, szczególnie sprzyjająca rekonwalescencji i powrocie do zdrowia.
– Dzięki rehabilitacji w Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Uzdrowiska Konstancin-Zdrój jestem pełen wiary w to, że powrócę do dawnej sprawności fizycznej i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś wsiądę na swój rower – mówi Ryszard Szurkowski. – Ja i moja rodzina jesteśmy otoczeni od samego początku profesjonalną opieką. Kompleksowy program leczenia i rehabilitacji, który został wdrożony w proces przywracania mnie do zdrowia sprawił, że po tych kilkunastu tygodniach pobytu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój widzimy znaczące postępy. Czuję powracającą sprawność kończyn dolnych, robię się na nowo coraz bardziej samodzielny. A każdy taki symboliczny krok do przodu sprawia, że chcę jeszcze intensywniej się rehabilitować. Nie bez znaczenia jest tu również wsparcie rodziny i terapeutów. Jeszcze raz ogromne dziękuję za opiekę tutejszego zespołu – dodaje.
– Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej i Neurologicznej w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój posiada odpowiednią bazę lokalową, sprzętową, oraz zatrudnia wykwalifikowany personel niezbędny do prowadzenia rehabilitacji w warunkach stacjonarnych o najwyższym standardzie. W Oddziale Rehabilitacji Neurologicznej Uzdrowiska Konstancin- Zdrój S.A. od ponad 45 lat prowadzona jest kompleksowa rehabilitacja, głównie pacjentów po udarach, urazach czaszkowo-mózgowych i operacjach mózgu, jak i pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM). Rehabilitacja ta ma charakter kompleksowy i obejmuje nie tylko aspekt ruchowy, lecz również zaburzenia funkcji poznawczych takich jak uwaga, pamięć, zdolności wzrokowo-przestrzenne, czy funkcji językowych oraz zaburzenia mowy. Pacjenci mają również prowadzoną terapię zajęciową, zapewnione wsparcie psychologiczne i pomoc dedykowanych opiekunów jeśli takiej wymagają – mówi Grzegorz Chabik Ordynator Oddziału Neurologii.
– Z oferty Szpitala Rehabilitacyjnego w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój mogą korzystać osoby ze skierowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, skierowaniem na rehabilitację ogólnoustrojową po zakończonym leczeniu szpitalnym oraz skierowaniem na rehabilitację ogólnoustrojową wydanym przez lekarzy Poradni Neurologicznych, Rehabilitacyjnych, Ortopedycznych i Reumatologicznych. Istnieje również możliwość wykupienia oferty komercyjnie w zakresie pakietów neurologicznych, kardiologicznych, rehabilitacji z wykorzystaniem egzoszkieletu, po endoprotezoplastyce, czy pakietów uzdrowiskowych z zabiegami. Nasza oferta jest kompleksowa i obejmuje opiekę medyczną, pielęgniarską, różnorodne zabiegi prowadzone przez doświadczony zespół fizjoterapeutów, w tym kinezyterapię, fizykoterapię, hydroterapię oraz opiekę psychologiczną i rehabilitację neuropsychologiczną, logopedyczną i pełne wyżywienie. Atutem są też bardzo dobre warunki lokalowe: komfortowe pokoje z łazienkami, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażonych w klimatyzację, TV oraz co ważne nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny– podsumowuje Robert Moskwa, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.