Zielona energia

Terapia skojarzona: zabiegi fizjoterapeutyczne w Uzdrowisku

Pakiety
balneologia 80x80 - Terapia skojarzona: zabiegi fizjoterapeutyczne w Uzdrowisku
Dlaczego na zabiegi balneologiczne najlepiej udać się do uzdrowiska?
4 lutego 2021
basen solankowy 80x80 - Terapia skojarzona: zabiegi fizjoterapeutyczne w Uzdrowisku
Zapraszamy codziennie na basen solankowy w EVA Park Life & SPA
19 lutego 2021

Jak pokazuje doświadczenie Uzdrowiska Konstancin-Zdrój, podstawą nowoczesnej fizjoterapii jest stosowanie podczas pracy z pacjentem wielu metod, takich jak: kinezyterapia, fizykoterapia, terapia manualna, masaż, wykorzystujących terapeutyczne oddziaływanie różnych czynników fizycznych. Innowacją jest terapia skojarzona.

Co to jest terapia skojarzona?

Ta nowoczesna strategia w fizykoterapii, nazywana również terapią kombinowaną lub łączoną, polega na zastosowaniu w jednym zabiegu równoczesnego działania dwóch odmiennych form energii. Najczęściej stosuje się po- łączenie fal ultradźwiękowych z elektrostymulacją. W czasie takiego zabiegu aparat generuje odpowiednio modulowane fale ultradźwiękowe oraz mikroprądy, prądy niskiej i średniej częstotliwości lub prądy TENS.

Metody terapii skojarzonej

Metody zaliczane do zabiegów terapii skojarzonej to także jonoforeza i fonoforeza (wprowadzenie leku przez skórę za pomocą prądu stałego lub fali ultradźwiękowej), sonoterapia (zastosowanie fali ultradźwiękowej z oddziaływaniem mechanicznym wody lub impulsowym prądem zmiennym), jonopresoterapia (przezskórne wprowadzenie leku pod wpływem pola elektrycznego wraz z masażem mechanicznym stawów), kąpiele elektryczno-wodne (zabiegi z użyciem prądu stałego wykonywane w środowisku wodnym).

Terapia skojarzona w fizykoterapii to połączenie różnych bodźców fizykalnych. Jej celem jest wzmocnienie działania rozluźniającego i przeciwbólowego, jakie uzyskuje się dzięki zastosowaniu tych metod – wyjaśnia mgr Arkadiusz Prożych, kierownik zespołu fizjoterapeutów w Uzdrowisku Konstancin- -Zdrój. – W konsekwencji zwiększa się i przy- spiesza efekt leczniczy i rehabilitacyjny.

Terapia skojarzona: zalety

Do korzyści płynących z użycia na przykład ultradźwięków połączonych ze stymulacją elektryczną zaliczane są działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, pobudzające reakcje chemiczne oraz przyspieszające metabolizm w komórkach, stymulujące przemianę materii, przyspieszające regenerację tkanek i polepszające ich czynności. Taka terapia skojarzona działa rozluźniająco poprzez zmniejszenie napięcia mięśni, pobudza nerwy i mięśnie do prawidłowej pracy, zwiększa ruchomości stawów. Istotne jest też jej działanie przeciwobrzękowe, poprawiające ukrwienie tkanek, rozluźniające, zwiększające rozciągliwość włókien kolagenowych. Dlatego jest często zalecana u pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi, zwłaszcza w przypadkach spastyczności kończyn.

W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój najczęściej stosujemy fonoforezę w połączeniu z prądami TENS. Terapia daje dobre efekty w zwalczaniu bólu w przebiegu dyskopatii, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłych stanów zapalnych tkanek miękkich – mówi mgr Magdalena Prusska, fizjoterapeuta w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.

Dobre efekty terapii skojarzonej

W czasopiśmie Acta Balneologica omówiono wyniki kilku doniesień naukowych poświęconych efektom terapii skojarzonej z użyciem ultradźwięków i stymulacji elektrycznej. W grupie pacjentów z zespołem fibromialgii, który charakteryzuje się przewlekłym, uogólnionym bólem mięśni i stawów oraz występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli miejsc ciała o nadmiernej wrażliwości na ucisk, uzyskano korzystne rezultaty w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych, spadku liczby tkliwych obszarów o charakterze lokalnym, zmniejszenia epizodów zaburzeń snu, zwiększenia subiektywnego progu odczuwania bodźców bólowych, podniesienia stopnia aktywności funkcjonalnej, jak również poprawy jakości i czasu trwania snu.

Przy dolegliwości bólowych dolnych segmentów kręgosłupa związanych z chorobą zwyrodnieniową po zastosowaniu terapii skojarzonej zaobserwowano m.in. wyraźny efekt leczniczy w postaci zmniejszenia poziomu dolegliwości bólowych oraz zwiększenia zakresu ruchomości kręgosłupa, a także deklarowaną przez pacjentów poprawę jakości życia.

Te rezultaty są zgodne z naszymi doświadczeniami w stosowaniu terapii skojarzonej u pacjentów zarówno z ostrymi, jak i przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Połączenie dwóch bodźców działających jednocześnie na tkanki pozwala na uzyskanie skuteczniejszego efektu terapeutycznego, niż w przypadku pojedynczych zabiegów – podsumowuje mgr Wiktoria Kania, fizjoterapeuta w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.

terapia skojarzona
Celem fizykoterapii skojarzonej jest uzyskanie takich efektów leczniczych, jak działanie przeciwbólowe, normalizacja napięcia włókien mięśniowych, poprawa elastyczność włókien kolagenowych, a także stymulacja metabolizmu i aktywności na poziomie komórkowym.
terapia skojarzona
Dzięki terapii skojarzonej zwiększa się i przyspiesza efekt leczniczy i rehabilitacyjny zabiegów.

Porady z Uzdrowiska

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------