W Polsce i Europie rośnie liczba chorych z migotaniem przedsionków (ang. atrial fibrillation – AF). To najczęściej spotykana arytmia serca występuje u 3 proc. osób po 20. roku życia. W 2010 roku 32 mln osób na całym świecie cierpiało z powodu tej choroby.
Migotanie przedsionków nie tylko obniża jakość życia chorych, ale dwukrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu!
Objawy migotania przedsionków
Typowe objawy migotania przedsionków to:
- kołatanie serca,
- napadowe poty,
- osłabienie i upośledzenie tolerancji wysiłku,
- omdlenia,
- zawroty głowy.
Wielu pacjentów z AF nie ma jednak żadnych objawów choroby lub odczuwa je w minimalnym stopniu. Często schorzenie jest diagnozowane przypadkiem podczas rutynowych badań. AF może mieć charakter napadowy, kiedy epizody trwają nie dłużej niż 7 dni, a potem ustępują samoistnie, przetrwały lub utrwalony.
Skutki migotania przedsionków
Jak wyjaśnia cytowany przez PAP prof. Mariusz Pytkowski z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, arytmia serca powoduje zaleganie krwi w przedsionkach, mogą wtedy powstać skrzepliny. Jeśli przedostaną się one do krwiobiegu, z prądem krwi mogą dotrzeć do tętnic mózgowych, zatkać je i wywołać niedokrwienie mózgu, czyli udar.
Ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu u chorych z AF niezwiązanym z wadą zastawkową dodatkowo rośnie przy stwierdzonych objawach niewydolności serca, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy. Wzrasta wraz z wiekiem chorego. Jest dwukrotnie wyższe u pacjenta po przebytym udarze mózgu lub incydencie zakrzepowo-zatorowym. U takich chorych, zgodnie z wytycznymi towarzystw kardiologicznych, rozważa się stosowanie doustnego leczenia przeciwkrzepliwego w celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu lub prewencji powtórnego udaru.
Czy można wyleczyć migotanie przedsionków?
Wybór metody leczenia arytmii u chorych z migotaniem przedsionków zależy od stanu pacjenta. Oprócz leczenia farmakologicznego, możliwa jest także ablacja. Zdaniem niektórych specjalistów, ablacja jest skuteczniejszą metodą leczenia aniżeli stosowanie leków.
Leczenie farmakologiczne chorych z migotaniem przedsionków
U chorych z migotaniem przedsionków w przywracaniu rytmu zatokowego mamy do dyspozycji wiele leków stosowanych zarówno doustnie, jak i dożylnie (tzw. kardiowersja farmakologiczna). Przy braku powodzenia tego leczenia, po uprzednim odpowiednim przygotowaniu, można wykonać kardiowersję elektryczną.
Z dostępnych doniesień wynika, że w przypadku migotania przedsionków leczenie farmakologiczne pomaga jedynie 20-40 proc. pacjentów, podczas gdy ablacja usuwa tę arytmię serca u 70-80 proc. chorych.
Ablacja serca – na czym polega?
Ablacja to inwazyjny zabieg elektrofizjologiczny. Do serca wprowadza się elektrody diagnostyczne i elektrodę ablacyjną. Identyfikuje się rodzaj częstoskurczu i lokalizuje obszar odpowiedzialny za jego powstawanie. W tym miejscu umieszcza się końcówkę elektrody ablacyjnej, która zostaje rozgrzana prądem o częstotliwości radiowej do temperatury ok. 60 stopni C. Taka temperatura jest wystarczająca do zniszczenia obszaru będącego źródłem arytmii. W sercu wytwarza się niewielka blizna. Jak podaje serwis PAP Nauka w Polsce, poza prądem o częstotliwości radiowej od niedawna wykorzystuje się również metodę krioablacji balonowej, czyli usuwanie przyczyny arytmii w mięśniu sercowym niską temperaturą.
Terapia chorych z AF – istotna rola samego pacjenta
Komentując na łamach Medycyny Praktycznej najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego poświęcone migotaniu przedsionków, prof. dr hab. n. med. Maria Trusz-Gluza zaznacza, że najważniejsze jest zintegrowane postępowanie u chorego z AF, tak aby poprawić jego rokowanie, a także jakość życia. W tej kompleksowej opiece nad chorym z migotaniem przedsionków koordynującą funkcję pełni kardiolog, ale główną rolę powinien odgrywać sam pacjent.
Świadomy pacjent podejmie słuszniejsze decyzje, a przede wszystkim wykaże się większą dyscypliną w realizacji zaleceń lekarskich – podkreśla prof. Maria Trusz-Gluza. Także tych związanych z profilaktyką udaru mózgu.
Profilaktyka i rehabilitacja kardiologiczna
W profilaktyce kardiologicznej zalecenia lekarskie obejmują specjalistyczną diagnostykę (badania EKG, echo serca, test wysiłkowy, holter EKG i ciśnieniowy). Taką ocenę stanu układu krążenia można przeprowadzić w trybie ambulatoryjnym lub podczas kilkudniowego pobytu rehabilitacyjnego w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój.
Diagnostyka i profilaktyka kardiologiczna – cennik
Pacjentom po incydentach kardiologicznych, np. po rozpoznaniu AF polecana jest rehabilitacja kardiologiczna w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, miejscu ukierunkowanym na leczenie chorób układu krążenia.