Solanka – największe bogactwo naturalne Konstancina-Jeziorny


Złoża leczniczej solanki odkryto w Konstancinie-Jeziornie w 1965 roku. To właśnie solanka sprawia, że miasto zyskało sławę jedynego na Mazowszu uzdrowiska, o wyjątkowym, spotykanym zwykle wyłącznie nad morzem mikroklimacie.

Lecznicze wody mineralne są najważniejszym naturalnym surowcem używanym w terapii uzdrowiskowej. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie naturalne wody mineralne zaliczane są do leczniczych. O ich udowodnionych właściwościach leczniczych decydują rodzaj i stężenie aktywnych składników biochemicznych. Pod względem chemicznym i mikrobiologicznym nie są zanieczyszczone oraz cechują się naturalną zmiennością cech fizycznych i chemicznych.


Co to jest solanka?

Solanka to naturalna woda o zawartości rozpuszczonych składników mineralnych stałych nie mniejszej niż 35 g/dm3. Jej głównymi składnikami są jony chlorkowe (Cl-), sodowe (Na +) oraz wapniowe (Ca 2+). Często zawiera też znaczne zawartości cennych pierwiastków, takich jak jod, brom, magnez, potas i lit. Wody solankowe o niższej mineralizacji używane są głównie do kuracji pitnej i inhalacji, natomiast wysokozmineralizowane do kąpieli solankowych.

Konstancin-Jeziorna posiada złoża solanki o potwierdzonych – na podstawie udokumentowanych badań – właściwościach leczniczych. Własnością Uzdrowiska Konstancin-Zdrój SA jest zlokalizowany na obszarze górniczym Konstancin otwór Warszawa IG o głębokości 1750 m, skąd ujmowane są wody solankowe: chlorkowo- sodowo-jodkowe, o mineralizacji ok. 75 g/dm3 i temperaturze wyjściowej 35°C.

solanka konstancin 1 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Uzdrowisko Konstancin-Zdrój to jedyne na Mazowszu uzdrowisko
solanka konstancin 2 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Złoża solanki są naturalnym bogactwem Konstancina-Jeziorny.

Wody solankowe w kuracji uzdrowiskowej

To przede wszystkim solanka sprawia, że Konstancin-Jeziorna utrzymuje status uzdrowiska. Charakterystyczne dla Uzdrowiska Konstancin-Zdrój zabiegi przyrodolecznicze, cieszące się dużym uznaniem kuracjuszy i pacjentów, wkomponowane są we wszystkie pakiety uzdrowiskowe.

Ważną częścią Konstancina-Jeziorny jest także tężnia, na stałe wpisana już w uzdrowiskowy krajobraz.


Tężnia solankowa – co to?

Tężnia solankowa to obiekt należący do spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój, zasilany bezpośrednio konstancińską solanką. To drugie, najstarsze inhalatorium zewnętrzne w Polsce, wybudowane w 1978 roku. Tężnią w Konstancinie-Jeziornie działa więc nieprzerwanie od ponad 45 lat.

Rozbijana w sposób mechaniczny przez inhalatory (grzybki) solanka wytwarza aerozol, co tworzy charakterystyczny dla Konstancina mikroklimat, spotykany głównie nad morzem. Inhalacje w tężni mają działanie profilaktyczne i lecznicze, pomagają w przewlekłych i nawracających stanach zapalnych układu oddechowego (inhalacje na katar i zatoki), są także zalecane w niedoczynności tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Inhalacje solankowe w tężni korzystnie wpływają na ogólną odporność organizmu, dlatego polecane są też w okresach przejściowych czy zimą, kiedy łatwo o infekcje dróg oddechowych. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój udostępnia więc tężnię także w zimowych miesiącach, a wypoczywający w Konstancinie w czasie ferii zimowych turyści i mieszkańcy mogą korzystać z niej nawet codziennie.

Seans w tężni solankowej korzystnie wpływa także na układ nerwowy, wprowadza więc kuracjuszy w odpowiedni do dalszego relaksu nastrój.

teznia solankowa 1 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Konstancińska tężnia jest drugim najstarszym inhalatorium zewnętrznym w Polsce.
teznia solankowa 6 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Powietrze wypełnione jest solankowym aerozolem, tworzącym nadmorski klimat.

Basen solankowy – właściwości solankowego relaksu

Solankowy relaks kontynuować można w EVA Park Life & SPA, luksusowym obiekcie Uzdrowiska Konstancin, gdzie znajduje się basen solankowy. Kąpiel solankowa w basenie nie tylko działa relaksująco, ale także posiada właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Park solankowy udostępnia także jacuzzi solankowe, pozwalające na kąpiel solankową z hydromasażem, a uzupełnieniem oferty, wykorzystującej solankę, jest regenerująca i upiększająca pięlęgnacja twarzy i ciała. W ramach zabiegów SPA oferowane są m.in. kąpiele perełkowe w solach czy aromatyczne peelingi na bazie soli.

Kąpiele w basenie solankowym i seanse w tężni solankowej są dobrym uzupełnieniem terapii uzdrowiskowej, która obejmuje indywidualne kąpiele solankowe w wannie oraz inhalacje solankowe.

basen solankowy 1 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Basen solankowy w EVA Park Life & SPA to ulubione miejsce relaksu kuracjuszy.
Solanka Konstancin
W zabiegach SPA wykorzystuje się lecznicze moce solanki, np. w czasie peelingu ciała czy masaży.

Prozdrowotna kąpiel w solance

Wysokozmineralizowane wody solankowe cenione są w hydroterapii i balneologii. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój wykorzystuje lecznicze właściwości solanki w kąpielach zdrowotnych, masażach wirowych czy okładach.

Zabiegi balneologiczne w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój przeprowadzane są w cyklach, co skutkuje lepszym efektem działania solanki. Polecane są w wielu schorzeniach, stanowią podstawę kuracji uzdrowiskowych, np. rehabilitacji ortopedycznej. Kąpiel solankowa w wannie pomaga bowiem osobom po urazach narządu ruchu, przewlekłych schorzeniach stawów czy mięśni, nerwów, kości i okostnej, nerwobólach.

solanka konstancin 3 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój terapia solankowa odbywa się m.in. w wannach.
solanka konstancin 4 - Solanka w Konstancinie-Jeziornie
Zabiegi hydro- i balneoterapii czynią Uzdrowisko jedną z najbardziej renomowanych baz zabiegowych.

Woda solankowa do inhalacji

W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój kuracjuszom zalecane są inhalacje solankowe, polegające na wdychaniu rozcieńczonej solanki rozpylonej w postaci aerozolu.

Właściwości solanki m.in. wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Indywidualne inhalacje ultradźwiękowe solanką wskazane są w szczególności w leczeniu przewlekłych nieżytów nosa, gardła i oskrzeli, astmy, pylicy, rozedmy, w stanach po zabiegach chirurgicznych w obrębie dróg oddechowych.


Kąpiel solankowa w domu

Chcąc wypromować lecznicze moce solanki, spółka Uzdrowisko Konstancin-Zdrój proponuje każdemu, kto ceni sobie naturalną pielęgnację, butelkowane wody solankowe. Solanka Konstancińska dostępna jest we wszystkich obiektach Uzdrowiska oraz w sklepie internetowym, który bogactwu naturalnemu Konstancina-Jeziorny daje ponadlokalne znaczenie.

Butelka 1 litrowa to woda solankowa do inhalacji w domu, duże opakowanie 5 litrowe idealne jest do kąpieli solankowych. Solankowa kuracja w warunkach domowych przedłuża pobyt uzdrowiskowy i doskonale wpisuje się w trend pielęgnacji wielofunkcyjnej, w której codzienne rytuały pielęgnacyjne nie oznaczają tylko upiększania, ale także troskę o zdrowie.

Solanka konstancińska – 5 l

Woda lecznicza mineralna, swoista, 7,5% chlorkowo-sodowa (solanka), żelazista, jodkowa, hipotermalna z otworu Warszawa IG o głębokości 1750 m, zlokalizowanego na obszarze górniczym Konstancin-Jeziorna. Właściwości lecznicze potwierdzone Świadectwem PZH nr HU-1/-WL-1/2008.

SKŁAD SOLANKI
KATIONY (mg/l) ANIONY (mg/l)
sodowy Na+ 24928 chlorkowy Cl 48216
wapniowy Ca2+ 2806 siarczanowy SO42- 584
magnezowy Mg2+ 729 wodorowęglanowy HCO3 175
potasowy K+ 190,5 bromkowy Br 93,6
strontowy Sr2+ 52,3 jodkowy J 3,83
żelazowy Fe2+ 19,74 fluorkowy F 0,370
amonowy NH4+ 16,2
litowy Li+ 1,86
manganowy Mn+ 0,907
barowy Ba2+ 0,293

Inne składniki w ilościach śladowych.

Sprzedaż hurtowa solanki! Więcej informacji: tel. +48 667 771 136, e-mail: m.derdzinski@mailuzdrowiska.pl