Zabiegi balneoterapii często są mylone z hydroterapią, której zalety oferuje większość placówek medycznych i SPA z basenem czy bazą zabiegową, wyposażoną w wanny do kąpieli zdrowotnych. Tymczasem balneoterapia wykonywana jest w uzdrowiskach – tylko tu bowiem wykorzystuje się naturalne surowce lecznicze, niezbędne w zabiegach balneoterapii.
Co to jest balneologia?
Balneologia jest działem fizjoterapii, zajmującym się zabiegami rehabilitacyjnym z wykorzystaniem wody w różnych temperaturach. O ile jednak w popularnej hydroterapii stosuje się wodę gospodarczą, o tyle balneologia wymaga zastosowania wód leczniczych, gazów i borowin. Dlatego też zabiegi balneologiczne wykonywane są najczęściej w uzdrowiskach, dysponujących naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się m.in. wody mineralne.
Woda lecznicza nie może być zanieczyszczona pod względem chemicznym ani mikrobiologicznym, istotny jest też odpowiedni stopień jej mineralizacji oraz temperatura o minimalnej wartości 20 stopni. Wykorzystuje się ją w leczeniu schorzeń, szczególnie o charakterze przewlekłym, a także w rehabilitacji i profilaktyce.
Wszystkie zabiegi wodami leczniczymi powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi, dlatego przed podjęciem leczenia czy rehabilitacji, pacjenci poddawani są badaniom, na podstawie których określa się dla nich optymalny czas trwania zabiegu, dawkę czy częstotliwość.
Surowce balneologiczne w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój
Aby uzyskać status uzdrowiska, miejscowość powinna spełniać szereg wymogów, określonych w ustawie o lecznictwie uzdrowiskowym. Dotyczą one m.in. posiadania złóż naturalnych surowców leczniczych, klimatu o właściwościach leczniczych i posiadania zakładów, przygotowanych do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Działalność lecznicza Uzdrowiska Konstancin-Zdrój gwarantuje miejscowości wymagane przez ustawę miejsca, urządzenia i wykwalifikowany personel, niezbędne do wykonywania zabiegów leczniczych, także tych wykorzystujących naturalne surowce. A największym bogactwem Konstancina-Jeziorny są, cenione w balneologii, wysokozmineralizowane wody lecznicze, czyli solanki.
Ujmowane są one ze zlokalizowanego na obszarze górniczym „Konstancin” otworu „Warszawa IG” o głębokości 1750 m. To wody chlorkowo- sodowo-jodkowe, o mineralizacji ok. 75 g/dm3 i temperaturze wyjściowej 35°C.
Oprócz solanki, w zabiegach balneoterapii w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój stosowana jest również borowina. Borowina rozluźnia tkanki, pobudzając procesy odpornościowe organizmu. Ten naturalny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny jest skuteczny na zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, choroby pourazowe układu ruchu, przykurcze mięśniowe i stawowe czy nerwobóle.