Coraz więcej osób, które przeszły chorobę COVID-19, skarży się na pochorobowe powikłania. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ogólne osłabienie organizmu, skutkujące długotrwałym poczuciem zmęczenia to tylko część niepokojących objawów zmian w organizmie, będących efektem infekcji SARS-CoV-2. W powrocie do formy i pokonaniu skutków choroby pacjentom pomaga profesjonalna rehabilitacja lecznicza, której znaczenie w eliminowaniu powikłań podkreśla także Światowa Organizacja Zdrowia.
Już kilka miesięcy temu lekarzy i naukowców zaczął niepokoić fakt, że coraz większa liczba pacjentów zgłasza niepokojące sygnały pogorszenia stanu zdrowia, nawet po miesiącu od przebycia choroby COVID-19. Co istotne, alarmujące objawy zauważały zarówno osoby, u których infekcja przebiegła bardzo ciężko i wymagała hospitalizacji, jak i ci, którzy chorobę przeszli łagodnie. Wsród ozdrowieńców, zmagających się z powikłaniami, były osoby starsze, w średnim wieku, jak i ludzie młodzi, którzy na COVID-19 często chorowali skąpo- lub nawet bezobjawowo.
Obecnie o „zespole pocovidowym” wiadomo już coraz więcej. Zwiększa się również świadomość, że niezwykle istotnym elementem leczenia jest rehabilitacja, która pomaga zniwelować skutki przebytego zakażenia.
Długotrwałe skutki przebycia choroby COVID-19
Lekarze wciąż zbierają dane o długotrwałych skutkach choroby, ale z dotychczasowych obserwacji można już wymienić powtarzające się objawy przebycia choroby COVID-19. Najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19, na jakie uskarżają się pacjenci, dotyczą zmniejszonej wydolności oddechowej. Zaburzenia w oddychaniu, duszności, ograniczenie tolerancji wysiłkowej potwierdzają fakt, że koronawirus atakuje głównie układ oddechowy chorego. Pacjenci narzekają także na brak tchu podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności, co wzmaga uczucie niepokoju, a to dodatkowo pogarsza funkcje oddechowe organizmu.
Zespół pocovidowy – nie tylko problemy z oddychaniem
Notoryczne poczucie zmęczenia, zaburzenia rytmu serca, trudności w podejmowaniu najmniejszej aktywności fizycznej łączą się często z objawami zaburzeń równowagi i koordynacji ruchowej. Pacjenci uskarżają się na ból mięśni i stawów, ból głowy.
Często zgłaszane są również problemy z koncentracją, pamięcią czy logicznym myśleniem. Objawy te utrudniają powrót do normalnego funkcjonowania, do obowiązków zawodowych czy domowych. Przyczyniają się także do pogłębiającego się uczucia niepokoju i zdenerwowania, wpływają na pogorszenie nastroju.
Brak motywacji do działania, stres, smutek czy nawet depresja to kolejne objawy „zespołu pocovidowego”, które zgłaszają pacjenci. Dotyczą one nawet tych, których ominęła hospitalizacja i związana z nią obawa o życie.
Pacjenci, którzy w czasie choroby musieli jednak przebywać w szpitalu, dodatkowo zmagają się z traumatycznym doświadczeniem pobytu na intensywnej terapii, podłączeniem do respiratora, bólu, strachu i samotności. U pacjentów hospitalizowanych występują ponadto problemy z prawidłową emisją głosu oraz trudności w przełykaniu pokarmów stałych i płynów, co jest konsekwencją długotrwałej intubacji.
Rehabilitacja po przebyciu choroby COVID-19
Rehabilitacja dla ozdrowieńców po przebyciu choroby COVID-19 ma na celu zniwelowanie powyższych skutków choroby i pomoc pacjentom w powrocie do pełnej formy.
Z uwagi na to, że do tej pory nie są znane wszystkie następstwa choroby, a także dotychczas rozpoznane jej skutki dotyczą pacjentów w różnej mierze, rehabilitację leczniczą powinna poprzedzać konsultacja lekarska.
W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój, które – jako jedna z pierwszych placówek w Polsce – rozpoczęło rehabilitację osób po COVID-19, pacjentowi po przybyciu na oddział wykonywany jest szereg badań, m.in. spirometria, EKG, badania laboratoryjne czy test wytrzymałościowy. Lekarz konsultujący pacjenta może ponadto zalecić mu dodatkowe badania, np. badanie klatki piersiowej tomografem komputerowym. Kompleksowa diagnoza stanu pacjenta pozwala na dobranie indywidualnych zabiegów fizjoterapeutycznych, uwzględniających wszystkie jego choroby towarzyszące.