W leczeniu uzdrowiskowym stosowane są różne formy terapii. Jedną z metod są właściwie dobrane zabiegi z zakresu kinezyterapii, stanowiące często najważniejszą część procesu usprawniania. Co to jest kinezyterapia i w jakich schorzeniach zalecana jest podczas pobytu w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój?
Co to jest kinezyterapia?
Kinezyterapia (gr. kinesis — ruch) to jedna z metod fizjoterapii, polegająca na leczeniu ruchem. W czasie turnusów uzdrowiskowych, kinezyterapia opiera się na celowo dobranych i ukierunkowanych ćwiczeniach ruchowych, zleconych po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jak wykonywać ćwiczenia, jakiego rodzaju gimnastyka lecznicza jest wskazana pokazują w czasie rehabilitacji fizjoterapeuci.
Bardzo istotna jest wspomniana konsultacja, która dobiera program zabiegów pod konkretne schorzenia, dysfunkcje i kondycję pacjenta, a także wyklucza te ćwiczenia, które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia.
Ćwiczenia grupowe w uzdrowisku
W Uzdrowisku Konstancin-Zdrój prowadzona jest gimnastyka grupowa i ćwiczenia na przyrządach na sali gimnastycznej, trening na cykloergometrze rowerowym lub bieżni, nordic walking. W trakcie pobytów uzdrowiskowych i rehabilitacyjnych pomocne są także grupowe ćwiczenia oddechowe, przyczyniające się do wzmocnienia ogólnej sprawności fizycznej.
Kinezyterapia prowadzona jest również w wodzie. Ćwiczenia na basenie solankowym odciążają stawy i jednocześnie dają optymalne warunki do treningu mięśni w przypadku schorzeń stawów kończyn dolnych i kręgosłupa.
Kinezyterapia indywidualna z fizjoterapeutą
W skład leczenia uzdrowiskowego wchodzi także rehabilitacja indywidualna z fizjoterapeutą, ukierunkowana na konkretne dysfunkcje pacjenta, ale także schorzenia współistniejące. Warto bowiem pamiętać, że większość chorób rozwija się w naszym organizmie przez narząd ruchu i istnieje ścisły związek pomiędzy jego funkcjonowaniem, a pracą innych narządów, chociażby narządów wewnętrznych.
Indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą mają duże znaczenie także w przypadku rehabilitacji neurologicznej. Skuteczna pomoc choremu neurologicznie nie może się ograniczać tylko do przywracania sprawności ruchowej, a powinna obejmować wszystkie zaburzenia.