Rehabilitacja kardiologiczna dedykowana jest osobom z różnymi problemami kardiologicznymi. Ma na celu prewencję chorób serca, zarówno pierwotną – dla osób zagrożonych rozwoje chorób kardiologicznych, jak i prewencję wtórną, zalecaną osobom już po kardiologicznych incydentach.
Oddział rehabilitacji kardiologicznej
Rehabilitacja kardiologiczna realizowana jest w Szpitalu Rehabilitacyjnym Uzdrowiska Konstancin-Zdrój. Na wyspecjalizowany Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej kierowani są pacjenci po operacjach kardiochirurgicznych, z niewydolnością serca, chorobą wieńcową, zaburzeniami krążenia oraz po przebytym zawale czy ze wszczepionymi urządzeniami, stymulującymi mięsień sercowy.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim działalność komercyjna Szpitala, która umożliwia pacjentom skorzystanie z doskonale wyposażonej placówki (nasz Szpital Rehabilitacyjny, po znacznej rozbudowie i modernizacji, jest najnowocześniejszym obiektem leczniczym w Konstancinie-Jeziornie) i opieki wyspecjalizowanej kadry bez konieczności oczekiwania na skierowanie na rehabilitację NFZ.
Rehabilitacja kardiologiczna – dla kogo?
Z programu rehabilitacji kardiologicznej Uzdrowiska Konstancin-Zdrój powinny skorzystać osoby:
- z chorobą niedokrwienną serca – po zawale serca i bez przebytego zawału,
- leczone angioplastyką wieńcową (po PCI),
- po operacjach pomostowania aortalno-wieńcowego (operacjach bypass),
- po chirurgicznym leczeniu wad zastawkowych,
- z niewydolnością serca,
- z nadciśnieniem tętniczym,
- po wszczepieniu rozrusznika lub kardiowertera-defibrylatora (ICD).
Na czym polega rehabilitacja kardiologiczna?
Rehabilitacja kardiologiczna powinna być indywidualnie dopasowana do pacjenta i jego stanu zdrowia. Dlatego w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój jest ona poprzedzona konsultacją lekarza kardiologa, który przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, analizuje wyniki dotychczasowych badań, choroby współistniejące i inne czynniki obciążające.
Badania laboratoryjne i diagnostyczne
Do oceny stanu układu krążenia potrzebna jest specjalistyczna diagnostyka, którą zleca lekarz w zależności od wskazań: EKG spoczynkowe, codzienny pomiar ciśnienia tętniczego oraz echo serca, próba wysiłkowa lub holter (ekg/RR). W ustaleniu kierunku rehabilitacji pomagają również badania laboratoryjne: morfologia, elektrolity, kreatynina, lipidogram, kwas moczowy.
Zabiegi lecznicze
W prowadzonej przez specjalistów rehabilitacji kardiologicznej bardzo ważne jest kompleksowe podejście oraz pomoc pacjentom w poprawie jakości ich życia. Dlatego też oprócz diagnostyki i indywidualnego programu farmakologicznego, pacjenci Szpitala kierowani są na szereg zabiegów leczniczych z zakresu fizykoterapii oraz balneoterapii.
Duże znaczenie dla poprawy zdrowia serca ma także kinezyterapia, czyli zajęcia ruchowe. Fizjoterapeuci pokazują, jaki rodzaj aktywności fizycznej dla danej osoby jest najlepszy. Inne mogą być bowiem ćwiczenia po zawale, inne po operacji wszczepienia rozrusznika czy by-passów. Dla osób z chorobami kardiologicznymi Uzdrowisko oferuje także zajęcia ogólnie usprawniające, zwiększające ruchomość klatki piersiowej, siłę i wytrzymałość mięśni oddechowych.
Specjaliści Uzdrowiska Konstancin-Zdrój pomagają zadbać o dobrą kondycję, utrzymanie prawidłowej masy ciała, co zdecydowanie zwiększa skuteczność standardowych metod leczenia: farmakoterapii i leczenia zabiegowego. Nowoczesny i profesjonalny sprzęt gimnastyczny i rehabilitacyjny, a także indywidualna opieka fizjoterapeutów, zachęca do regularnych treningów i zmiany trybu życia.
Pacjenci Uzdrowiska dodatkowo mogą liczyć na edukację, mającą na celu utrwalenie zdrowych nawyków.
Profilaktyka chorób serca
Wczesna rehabilitacja kardiologiczna czy prewencja wtórna chorób układu krążenia ma za zadanie pomóc pacjentom po incydentach kardiologicznych. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój przygotowało jednak także program dla osób, które mogą być zagrożone rozwojem chorób serca i układu krążenia.
Niewydolność serca – czynniki ryzyka
Czynnikami ryzyka niewydolności serca są m.in.:
- stan przedcukrzycowy lub cukrzyca
- podwyższone ciśnienie tętnicze
- otyłość i nadwaga
- siedzący tryb życia
- przewlekły stres
- palenie papierosów
- wiek (u mężczyzn za czynnik ryzyka uznaje się przekroczenie wieku 55. lat, a u kobiet 65. lat)
Co roku stwierdza się ok. 220 tys. nowych przypadków niewydolności serca, dlatego warto wcześniej rozpocząć działania profilaktyczne, opracowane przez doświadczonych kardiologów i fizjoterapeutów Uzdrowiska Konstancin-Zdrój.
Diagnostyka i profilaktyka kardiologiczna
Pobyt w Uzdrowisku Konstancin-Zdrój również rozpoczyna wywiad lekarski oraz zlecone przez niego badania laboratoryjne i diagnostyczne, po których ustala się dalsze postępowanie terapeutyczne. Pacjentowi ustalany jest program zabiegów z bazy zabiegów rehabilitacji ruchowej, fizyko- i balneoterapii.
Duże znaczenie dla zdrowia serca mają prowadzone w Uzdrowisku zajęcia ogólnie usprawniające na sali gimnastycznej, trening na cykloergometrze rowerowym lub bieżni, pływanie w basenie solankowym czy nordic walking. Często zalecenia lekarskie obejmują także odpowiednią dietę, która rozpoczyna się już podczas pobytu w Szpitalu Rehabilitacyjnym.
Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna:
Zachęcamy więc do zapoznania się ze szczegółami oferowanych przez Uzdrowisko Konstancin-Zdrój pakietów kardiologicznych:
Rehabilitacja kardiologiczna dedykowana jest dla osób z różnymi problemami kardiologicznymi: po zawale serca, po angioplastykach naczyń wieńcowych, po CABG (by-passach), po wymianie zastawki.
Pakiet dedykowany dla osób dotąd nieleczących się z powodów kardiologicznych. By jednak cieszyć się dobrą kondycją serca seniora – warto wcześniej rozpocząć działania profilaktyczne.
Solankowy klimat, wyjątkowe walory krajobrazowe i przede wszystkim terapia: od diagnozy, poprzez zabiegi, aż po regenerację i wypoczynek, tworzą kompleksową ofertę rehabilitacji, z której pacjenci mogą skorzystać bez kolejek i konieczności oczekiwania na skierowanie.
Rehabilitacja kardiologiczna- ile trwa turnus?
Uzdrowisko Konstancin-Zdrój rekomenduje pacjentom po incydentach kardiologicznych turnus rehabilitacyjny 14 lub 21 dniowy. Również pacjenci, którzy chcą zadbać o swoje serce i uniknąć chorób układu krążenia w przyszłości powinni skorzystać z min. dwutygodniowego pobytu w Uzdrowisku.
Skierowanie na rehabilitację NFZ
Do Szpitala Rehabilitacyjnego kierowani są także pacjenci Narodowego Funduszu Zdrowia. Pobyt finansowany przez NFZ realizowany jest dla świadczeniobiorców, w szczególności po ostrych zespołach wieńcowych, plastyce naczyń wieńcowych, zabiegach kardiochirurgicznych, zabiegach chirurgii naczyniowej, zaostrzeniach niewydolności serca.
Skierowanie na rehabilitację NFZ wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego aktualną umowę z Funduszem.
Przeciwwskazania do rehabilitacji kardiologicznej:
Choć pakiet diagnostyczny zapewnia pacjentom dobranie indywidualnych zabiegów leczniczych, dostosowanych do ich stanu zdrowia i możliwości oraz treningi odbywają się pod nadzorem fizjoterapeuty, niektóre osoby mogą nie zostać zakwalifikowane do programów rehabilitacji kardiologicznej. Przeciwwskazaniami są:
- zaostrzenia chorób przewlekłych w ostatnim czasie,
- ciężka niewydolność krążeniowo- oddechowa,
- poważne powikłanie po zabiegach operacyjnych (np. niestabilność mostka),
- zwężenia w naczyniach wieńcowych zakwalifikowane do dalszego leczenia zabiegowego,
- skrzepliny w jamach serca i naczyniach krwionośnych,
- niezaopatrzone tętniaki,
- ciężkie wady zastawek serca,
- ciężkie zaburzenia rytmu serca,
- ostra zatorowość płucna,
- świeży udar mózgu (do 14 dni od zachorowania),
- toczący się proces nowotworowy,
- ostre choroby infekcyjnej, schorzenia przebiegające z gorączką,
- czynne uzależnienia,
- upośledzenie sprawności narządu ruchu uniemożliwiające aktywny udział w ćwiczeniach fizycznych,
- brak świadomej zgody pacjenta na leczenie w oddziale rehabilitacji kardiologicznej.